گردشگری

شرایط ویزای تحصیلی امارات چیست

شرایط ویزای تحصیلی امارات چیست

امارات متحده عربی علاوه بر اینکه یکی از امن‌ترین نقاط برای زندگی در جهان است؛ مقصدی است که استانداردهای زندگی با کیفیت بالا و فرصت‌های متعدد را برای دانش‌آموزان و دانشجویان فراهم می‌کند. در این کشور مدارس و دانشگاه‌های بین‌المللی وجود دارند که با تحصیل در آن‌ها می‌توانید مهارت‌های خود را تا حد زیادی تقویت کرده و مسیر پیشرفت را برای خود هموار کنید. در این مقاله قصد داریم همه اطلاعاتی را که باید درباره ویزای تحصیلی امارات داشته باشید؛ به شما ارائه دهیم.

چه کسانی باید ویزای تحصیلی امارات را داشته باشند؟

همه اتباع خارجی به استثنای کسانی که در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس ساکن هستند؛ برای تحصیل در امارات متحده عربی، نیاز به ویزای دانشجویی امارات دارند. این ویزا که به ویزای اقامت دانشجویی مشهور است؛ برای دانشجویان خارجی که بیشتر از 18 سال سن دارند، صادر می‌شود.

نکته مهم این است که افراد زیر 18 سال می‌توانند تحت ویزای والدین یا خانواده خود، به تحصیل در مدارس امارات بپردازند؛ اما برای دانشجویان بالای 18 سال، این امکان وجود ندارد و آن‌ها باید ویزای تحصیلی را دریافت کنند. دختران مجرد در هر سنی میتوانند تحت حمایت پدر خود قرار بگیرند و نیازی به دریافت ویزای دانشجویی نخواهند داشت.

البته دولت امارات در سال 2018 قانونی را تصویب کرد که مربوط به فرزندان افرادی می‌شود که ویزای امارات را دارند. طبق این قانون، زمانی که تحصیلات متوسطه تمام می‌شود و یا فرد به سن 18 سالگی می‌رسد؛ می‌تواند ویزای اقامت یک ساله امارات را دریافت کند که به مدت یک سال دیگر هم قابل تمدید است.

پیش از دریافت این نوع ویزا، باید در یکی از دانشگاه‌ها یا کالج‌های معتبر در امارات پذیرفته شوید. بهعلاوه ویزای دانشجویی امارات هم نیاز به اسپانسر دارد. این اسپانسر می‌تواند یکی از اقوام یا دوستان شما باشد؛ همچنین دانشگاه یا استاد هم می‌تواند به‌عنوان اسپانسر شما ایفای نقش کند.

مدت اعتبار ویزای دانشجویی امارات

در سال 2021 مدت اعتبار ویزای دانشجویی برای تحصیل در امارات، برابر یک سال است؛ بنابراین شما در پایان هر سال تحصیلی، باید آن را تمدید کنید. تمدید ویزای تحصیلی با ارائه یک مدرک رسمی مبنی بر اینکه شما در حال ادامه تحصیل در این کشور هستید، امکان‌پذیر است. این مدرک باید از سوی موسسه آموزشی مربوطه که محل تحصیلی شما است؛ صادر شده باشد.

در سال 2018 دولت امارات متحده عربی نوع جدیدی از ویزای اقامت طولانی‌مدت را برای دانشجویان بااستعداد و برجسته ارائه داد که به مدت پنج سال معتبر است. افرادی می‌توانند از مزایای این ویزا بهره‌مند شوند که ویژگی‌های زیر را داشته باشند:

 • دانش‌آموزانی که موفق به قرار گرفتن در جمع 5 درصد دانش‌آموزان برتر دبیرستان‌های دولتی یا خصوصی شده‌اند.
 • دانشجویانی که حداقل امتیاز 3.75 را از دانشگاهی معتبر در داخل یا خارج از امارات به دست آورده باشند.

این نوع از ویزای تحصیلی امارات متحده عربی به شما اجازه میدهد که افراد وابسته را بهعنوان همراه، با خود به این کشور بیاورید.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی امارات

مراحل درخواست ویزای تحصیلی امارات

بسته به اینکه در چه کشوری زندگی می‌کنید؛ احتمالا پیش از ورود به امارات، نیاز به مجوز خواهید داشت. برای دریافت این مجوز باید کالج یا دانشگاهی که در آن پذیرش گرفته‌اید؛ برای صدور ویزای دانشجویی شما از طریق GDRFA اقدام کند. زیرا ویزای دانشجویی درواقع نوعی ویزای اقامت است؛ بنابراین کالج یا دانشگاه زمانی می‌تواند آن را برای شما دریافت کند که در امارات حضور داشته باشید. به همین دلیل است که برای پیگیری مقاصد تحصیلی و دریافت ویزای تحصیلی امارات، به مجوز ورود نیاز خواهید داشت.

اگر درخواست شما تایید شود؛ این دفتر ویزای اقامت را روی گذرنامه شما صادر خواهد کرد. پس از آن یک شناسه امارات دریافت می‌کنید که در زمان اعتبار ویزا، معتبر است.

برای دریافت مجوز ورود به امارات می‌توانید از طریق یکی از پورتال‌های زیر اقدام کنید:

کانالهای آنلاین

کانال‌های آنلاین موجود برای درخواست مجوز ورود به امارات از طریق ویزای تحصیلی، از قرار زیر هستند:

 • پورتال eChannels

از طریق پورتال eChannels یا ICA، افراد و شرکت‌های ثبت‌شده در امارات متحده عربی می‌توانند برای ویزای جدید یا تمدید ویزا درخواست دهند. پیش از ارائه درخواست، باید در این سایت ثبت‌نام کنید.

 • وب‌سایت GDRFA

ویزای امارات متحده عربی را می‌توان به‌صورت آنلاین از طریق اداره کل اقامت و امور خارجی یا GDRFA دریافت کرد. البته اگر قصد تحصیل در شهر دبی را دارید؛ باید از طریق وب‌سایت دیگری با آدرس Amer.ae اقدام کنید.

برنامههای تلفن همراه

علاوه بر وب‌سایت‌های موجود برای درخواست صدور ویزای تحصیلی امارات، یک سری اپلیکیشن تلفن همراه هم وجود دارند که می‌توانند به شما در این راه کمک کنند. این اپلیکیشن‌ها از قرار زیر هستند:

 • کانال‌های الکترونیکی ICA UAE برای گوشی‌های اپل و اندرویدی.
 • برنامه GDRFA دبی برای گوشی‌های اپل و اندرویدی.

کانالهای آفلاین

کانال‌های آفلاین برای ارائه درخواست مجوز ورود به امارات از قرار زیر هستند:

 • دفاتر فنی مجاز

درخواست ویزاهای آفلاین را می‌توان از طریق دفاتر فنی مجاز در امارات ثبت کرد؛ این کار می‌تواند توسط اسپانسر شما و از طریق GDRFA امارات انجام شود. پس از تایید، اسپانسر پیامی را در مورد تایید و مجوز ورود اولیه دریافت خواهد کرد.

 • مراکز Amer
همه چیز درباره مترو دبی
خواندن این مطلب را از دست ندهید

دولت دبی اعلام کرده که همه مجوزهای آفلاین باید از طریق مراکز آمر که در دبی قرار دارند، انجام شود.

شرایط دریافت ویزا برای تحصیل در امارات

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای تحصیلی امارات

برای گرفتن ویزای دانشجویی سال اول، متقاضی باید نامه پذیرش رسمی را از دانشگاهی که در آن پذیرفته شده است، دریافت کند. نکته مهم این است که پیش از هر اقدامی برای ارسال درخواست پذیرش در دانشگاه‌ها، باید بهترین دانشگاه های دبی و امارات را در رشته تحصیلی خود بشناسید تا بتوانید بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی برای ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه‌های امارات از قرار زیر هستند:

 • گواهی سلامت جسمانی از یک پزشک معتبر
 • تعهدنامه اسپانسر برای تامین مالی شما (چه خود دانشگاه و چه والدین یا بستگان)
 • تاییدیه مجوز مربوطه از اداره کل اقامت و امور خارجی امارات یا GDRFA
 • گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار که دارای دو صفحه خالی ویزا برای تایید و مهر ورود باشد
 • دو کپی از گذرنامه
 • 12 قطعه عکس رنگی به اندازه گذرنامه
 • نامه پذیرش در دانشگاه یا کالج
 • کپی رسید پرداخت شهریه سال تحصیلی جاری
 • مدارک لازم برای اثبات توانایی مالی برای تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی
 • مدارک اثبات محل اقامت

نکات مهم برای دریافت ویزای تحصیلی امارات

 • اگر گزینه خوابگاه یا اقامت در دانشگاه را انتخاب کرده‌اید؛ ممکن است ناچار شوید در میان این مدارک، نامه‌ای از دانشگاه برای تایید محل اسکان ارائه دهید. در غیر این صورت باید قرارداد اجاره محل سکونت را در هنگام درخواست ویزا ارائه دهید.
 • داوطلبان دریافت ویزای تحصیلی امارات باید آزمایش‌های پزشکی لازم را در یک مرکز پزشکی معتبر و تاییدشده توسط دولت امارات انجام دهند. این آزمایش‌ها به‌صورت کلی شامل آزمایش‌های روتین چکاب و عکس اشعه ایکس از قفسه سینه است. به‌علاوه همه متقاضیان بالای 18 سال باید معاینات پزشکی مربوط به HIV، سل، هپاتیت B و C، جذام و سفلیس را انجام دهند.
 • اگر برای اعزام دانشجو به امارات در مقطع کارشناسی ارشد درخواست کرده‌اید؛ باید مدرک کارشناسی خود را تایید کنید. این معادل سازی مدرک تحصیلی برای افرادی هم که متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی هستند، لازم است.
 • مدارکی که در قسمت قبلی ذکر شد؛ متداول‌ترین اسنادی هستند که باید برای دریافت ویزا ارائه دهید. در صورت نیاز به مدارک تکمیلی، از سمت سفارت و یا دانشگاه، به شما اطلاع داده می‌شود.
 • دانشجویان بین‌المللی 18 سال به بالا می‌توانند درخواست خود را برای دریافت مجوز کار در امارات ارائه دهند؛ در این صورت با توجه به مقطع تحصیلی، از 10 تا 20 ساعت در هفته را می‌توانند به‌صورت نیمه‌وقت، برای تامین هزینه‌های خود، کار کنند.

رسیدگی به درخواست ویزای دانشجویی امارات چقدر طول میکشد؟

پس از تکمیل و ارائه همه مدارک موردنیاز، پردازش ویزا از 2 تا 5 هفته طول می‌کشد؛ اما درخواست ویزای فوری یا اکسپرس معمولا در طی یک تا 3 هفته بررسی خواهد شد. اینکه آیا همه اسناد و مدارک لازم را ارائه داده‌اید یا نه؛ بر زمان پردازش درخواست شما تاثیرگذار است.

هزینه ویزای دانشجویی امارات

هزینه ویزای تحصیلی امارات برای صدور و اولین تمدید، برابر 100 درهم است که این مبلغ معمولا در زمان ارائه درخواست پرداخت می‌شود.

مدت اعتبار ویزای تحصیلی امارات

دریافت ویزای تحصیلی امارات برای تحصیل رایگان در این کشور

به دلیل اینکه هزینه تحصیل در امارات بالا است؛ بیشتر افراد به دنبال راهی هستند که بتوانند با دریافت بورسیه، همه یا بخشی از هزینه‌های تحصیل خود را جبران کنند. برای استفاده از مزایای تحصیل رایگان در امارات، باید سابقه تحصیلی و رزومه خوبی داشته باشید. به‌علاوه داشتن مدرک زبان انگلیسی معتبر می‌تواند در هر مقطعی، به‌عنوان یک امتیاز ویژه برای شما محسوب شود. مدارک زبان موردنیاز در هر مقطع متفاوت هستند:

 • کارشناسی ACT یا SAT
 • کارشناسی ارشد GRE
 • دکترا IELTS یا TOEFL

به‌علاوه باید دقت کنید که به دلیل درخواست بالا برای استفاده از شرایط تحصیل رایگان، باید درخواست خود را در اولین فرصت ارائه دهید. به این ترتیب شانس پذیرش شما افزایش خواهد یافت. همچنین می‌توانید با بررسی شرایط اعزام دانشجو به امارات، از بورسیه‌هایی که دولت کشور مبدا برای دانشجویان در نظر گرفته است؛ استفاده کنید.

علاوه بر این موارد می‌توانید از بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه‌های مختلف امارات مانند دانشگاه خلیفه یا موسسه فناوری مدیریت دبی استفاده کنید. این بورسیه‌ها معمولا به‌صورت تخفیف در شهریه و کمک به تامین هزینه‌های زندگی در امارات به دانشجویان داده می‌شوند. در مواردی هم می‌توانید از بورسیه‌های ارائه‌شده توسط شرکت‌ها، مشاغل و سازمان‌ها استفاده کنید.

معمولا شرکت‌های بزرگ برای کاهش مالیات خود، از دانشجویان حمایت مالی کرده و کمک‌هزینه تحصیلی را به آنها ارائه می‌دهند. این امکان به‌ویژه مخصوص دانشجویانی است که درنهایت مدرک آن‌ها به کار ختم خواهد شد و شرکت‌ها می‌توانند آن‌ها را استخدام کنند.

سخن پایانی

ویزای تحصیلی امارات می‌تواند به دانشجویان و دانش‌آموزان کمک کند تا از آموزش باکیفیت بهره برده و توانایی‌های خود را برای ورود به بازار کار بهبود ببخشند. اصلی‌ترین شرط دریافت این ویزا، داشتن گواهی پذیرش از یک دانشگاه یا کالج معتبر در امارات و دریافت مجوز ورود به این کشور است. نکته مهم این است که برای دریافت ویزای تحصیلی باید اسپانسر داشته باشید که می‌تواند دانشگاه محل تحصیل و یا یکی از اقوام شما باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *