گردشگری

تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه های امارات

تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه های امارات

کشور امارات و شهرهای مختلف آن توانسته‌اند در مدت اخیر موفقیت‌های بسیار بزرگی را در زمینه‌های مختلف به دست آورند. این کشور توانسته در طی این مدت خود را تبدیل به یک مرکز فرهنگی و آموزشی مهم تبدیل کند که دانشجویان بسیاری رویای تحصیل در آن را دارند. در امارات فرصت‌های مختلفی برای دوره‌های علوم، فناوری، مدیریت و دیگر رشته‌ها فراهم شده است؛ اما پزشکی در امارات یکی از پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در این کشور است. در این مقاله می‌خواهیم شرایط و هزینه‌های تحصیل در رشته پزشکی در کشور امارات را بیان کنیم.

شرایط پذیرش دانشجو در رشته پزشکی در امارات

رشته پزشکی یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها در کشور امارات است که دانشجویان خارجی تقاضای زیادی برای تحصیل در آن را دارند. به همین دلیل دانشگاه‌های مختلف شرایط متفاوتی را برای آن در نظر گرفته‌اند.

نکته مهم: شما می‌توانید بدون داشتن مدرک معتبر زبان عربی و در صورت ناآشنا بودن با این زبان، در دانشگاه‌های امارات با زبان انگلیسی شروع به تحصیل در رشته پزشکی کنید.

شرایط عمومی پذیرش در این رشته از قرار زیر هستند:

 • متقاضی باید 12 سال تحصیلی را پیش از تقاضا گذرانده باشد.
 • مدرک پایان این دوره 12 ساله باید معتبر بوده و توسط مقامات ذی صلاح در وزارت علوم و آموزش و پرورش کشور مبدا تایید شده باشد.
 • گواهی معادلسازی وزارت آموزش و پرورش امارات برای پایه دوازدهم
 • داشتن نمره زبان انگلیسی معتبر(آیلتس حداقل با نمره 6، تافل CBT بالاتر از 173، تافل iBT بالاتر از 61 و EmSAT با نمره 1100)
 • گذراندن امتحان ورودی شیمی و زیست شناسی و قبولی در مصاحبه

نکته مهم: اولویت پذیرش دانشگاه‌های مختلف امارات برای رشته پزشکی، با اتباع این کشور و سپس با ملت‌های عضو شورای همکاری خلیج فارس است.

بهترین دانشگاه های پزشکی در امارات

مدارک موردنیاز برای پذیرش رشته پزشکی در امارات

پیش از هر کاری باید ابتدا دانشگاهی را که قصد تحصیل در آن را دارید؛ مشخص کنید. سپس باید فرم‌های مربوط به ارائه درخواست برای تحصیل در رشته پزشکی در آن دانشگاه را پر کنیدو این فرم‌ها معمولا در وبساست دانشگاه‌ها قرار دارند. فرم‌های پرشده را باید همراه با مدارک زیر برای دانشگاه ارسال کنید:

 • ریزنمرات سال‌های تحصیلی
 • مدرک دیپلم رشته تجربی
 • گواهی معادل سازی مدرک تحصیلی در امارات
 • گزارش نمره آیلتس، تافل یا SAT (در صورت نداشتن گواهی معتبر زبان انگلیسی باید در دوره‌های یک ساله این زبان شرکت کرده و سپس برای ورود به دانشگاه آماده شوید.)
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • شش قطعه عکس
 • انگیزه نامه
 • بیمه درمانی
 • کپی گذرنامه
 • کپی شناسنامه و مدارک هویتی
 • گواهی سلامت پزشکی

هزینه تحصیل در رشته پزشکی در امارات

مراحل ارائه درخواست پذیرش در رشته پزشکی در دانشگاه‌های امارات

پس از اینکه شما دانشگاه مدنظر خود را پیدا کرده و فرم‌های مربوط به درخواست تحصیل در رشته پزشکی را پر کردید؛ باید مدارک لازم را ارسال کرده و هزینه ثبت نام را بپردازید. در این مرحله حدود 200 تا 500 درهم از شما برای بررسی مدارک گرفته خواهد شد. پرداخت این هزینه به معنای کامل شدن روند ثبت نام و پذیرش شما نیست؛ بلکه با این کار تنها مدارک شما در صف بررسی قرار خواهند گرفت.

سپس شما باید در یک آزمون ورودی شرکت کنید که از درس‌های زیست شناسی و شیمی گرفته می‌شود. همچنین یک مصاحبه خصوصی هم برای شما ترتیب داده می‌شود.

انتخاب نهایی داوطلبان بستگی به نمرات موجود در ریز نمرات، نمره کسب شده در آزمون و نتیجه مصاحبه خواهد داشت. دانش آموزانی که در رشته پزشکی در امارات پذیرفته شده‌اند؛ از طریق تلفن یا ایمیل باخبر خواهند شد. البته پیش از اینکه درخواست خود را برای تحصیل در یک دانشگاه ارائه دهید؛ مطمئن شوید که مدرک آن برای محلی که می‌خواهید پس از اتمام تحصیل در آن کار کنید، معتبر باشد.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی امارات

گرفتن پذیرش از دانشگاه و اخذ نمره قبولی در آزمون‌ها، به این معنا است که شما می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی امارات اقدام کنید. برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • نامه پذیرش قطعی که از دانشگاه دریافت کرده‌اید
 • عکس گذرنامه‌ای
 • مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت ملی
 • گذرنامه معتبر
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • نامه اثبات تمکن مالی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • بیمه درمانی
 • مدارک اثبات وضعیت اسکان در امارات

فهرست ذکرشده در بالا، مدارک عمومی هستند که شما باید برای دریافت ویزای تحصیلی امارات ارائه دهید؛ در صورت نیاز به مدارک بیشتر، سفارت امارات به شما اعلام خواهد کرد.

مزایای تحصیل پزشکی در امارات

هزینه تحصیل در دانشکده‌های پزشکی در امارات

هزینه تحصیل پزشکی در امارات در دانشگاه‌های مختلف با هم متفاوت است؛ به‌علاوه بسته به اینکه دانشگاه در کدام شهر ایالات متحده عربی واقع شده باشد، هزینه زندگی هم متفاوت خواهد بود. زیرا استانداردهای زندگی در هر شهر از امارات با هم تفاوت دارند؛ از این نظر می‌توان گران‌ترین مکان برای تحصیل در امارات را دبی دانست. جایی که هزینه زندگی در آن در هر ماه حدود 330 دلار از سایر شهرها بیشتر است.

علاوه بر این هزینه‌ها شما باید هزینه خوابگاه را هم در نظر بگیرید؛ زیرا خوابگاه‌های دانشکده‌های پزشکی در کشور امارات رایگان نیستند و هزینه خوابگاه‌ها هم تا حد زیادی با یکدیگر تفاوت خواهد داشت. هزینه تحصیل پزشکی در دبی برای یک سال برابر 40 هزار دلار خواهد بود.

البته همانطور که گفتیم این هزینه تا حد زیادی به دانشگاه وابسته است. هزینه تحصیل پزشکی در برخی از بهترین دانشگاه‌های امارات برای یک سال تحصیلی از قرار زیر است:

 • دانشگاه پزشکی و علوم سلامت راس الخیمه: 110 هزار درهم
 • کالج پزشکی دبی: 120 هزار درهم
 • دانشگاه پزشکی خلیج عجمان: 130 هزار درهم
 • دانشگاه شارجه: 108 هزار درهم

مبالغی که در این بخش ذکر شده‌اند؛ بدون در نظر گرفتن هزینه‌های ویزا و اسکان بوده و صرفا شهریه‌ای هستند که دانشگاه برای شما در نظر گرفته است.

تحصیل پزشکی در امارات چقدر طول می‌کشد؟

تحصیل رشته پزشکی در کشور امارات به‌طور معمول شش سال طول می‌کشد که از این مدت، پنج سال به تحصیل تمام وقت تعلق دارد و یک سال مربوط به دوره کارورزی است. به‌علاوه اگر شما مباحث زیست شناسی و شیمی را در طی 12 سال دوره تحصیلی خود نگذرانده باشید؛ باید حدود یک سال را به آموزش‌های پایه اختصاص دهید. آموزش‌های عملی پزشکی در کشور امارات از ابتدای سال سوم آغاز می‌شود.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل رشته پزشکی در امارات

تحصیل در رشته پزشکی در کشور امارات، یکی از بهترین فرصت‌هایی است که می‌تواند راه ورود شما را به کشورهای پیشرفته‌تر مانند کانادا باز کند. البته شرایط تحصیل در این کشور برای ایرانیان ممکن است کمی دشوار باشد که با مشورت یک وکیل می‌توانید به‌راحتی این مشکلات را برطرف کنید. برخی از بهترین دانشگاه های دبی و امارات برای تحصیل پزشکی، در ادامه معرفی شده‌اند:

مدارک موردنیاز برای تحصیل پزشکی در امارات

 • کالج پزشکی و دندان‌پزشکی دبی

این دانشکده پزشکی در سال 1985 افتتاح شده و به‌عنوان دانشکده پزشکی دختران شناخته می‌شود و به‌عنوان اولین دانشکده پزشکی در این شهر شناخته می‌شود. با تحصیل در این دانشگاه، دختران هم فرصتی پیدا می‌کنند تا در یک دانشگاه سطح بالا ادامه تحصیل دهند.

 • دانشگاه علوم پزشکی و بهداشت محمد بن راشد

دانشگاه محمد بن راشد یا MBRU یکی از برترین دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته پزشکی در امارات است. تحصیا رشته پزشکی در این دانشگاه حدود 6 سال طول می‌کشد و همه چیز کاملا در محوطه دانشگاه تدریس می‌شود.

افتتاح حساب بانکی در امارات
خواندن این مطلب را از دست ندهید

برنامه درسی نوآورانه این دانشگاه به‌طور کامل بر آخرین نیازها و تحولات در زمینه پزشکی متمرکز شده است. این برنامه به سه مرحله تقسیم شده است که شامل یک سال تحصیلی، دو سال دروس عملی و سه سال توسعه مهارت‌های عملی می‌شود. برای گرفتن پذیرش در این دانشگاه شرایط خاصی وجود دارد که بسته به کشور مبدا متفاوت هستند. داشتن تسلط به زبان انگلیسی برای تحصیل در این دانشگاه ضروری است.

 • دانشگاه امارات متحده عربی (کالج پزشکی و علوم بهداشتی)

دانشکده پزشکی و علوم بهداشتی در دانشگاه امارات متحده عربی، در سال 1984 تاسیس شد و در حال حاضر به‌عنوان معتبرترین دانشگاه پزشکی در این کشور شناخته می‌شود. همچنین نخستین دانشگاه پزشکی در شهر ابوظبی است. برای تحصیل در این دانشگاه باید یک برنامه پیش نیاز دو ساله را در کالج بگذرانید و سپس یک برنامه 4 ساله را در دانگشاه پشت سر بگذارید.

در برنامه درسی کالج، دانش پزشکی در کنار مهارت‌های فردی و ارتباطی موردتوجه قرار می‌گیرند. بنابراین در طی این دوره شما با اهمیت نحوه تعامل پزشکان با بیماران آشنا خواهید شد. همچنین نحوه مراقبت از بیماری و شیوه‌های یادگیری بهتر را خواهید آموخت.

 • دانشکده پزشکی و علوم بهداشتی دانشگاه خلیفه

دانشگاه خلیفه در ابوظبی مستقر شده است و هدف آن توسعه مراقبت‌های بهداشتی در سطح کشور و جهان است. در این دانشگاه یک برنامه 4 ساله برای آماده سازی دانشجویان برای کار در خدمات پزشکی یا ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر، ارائه شده است. دانشگاه خلیفه قدرت بزرگی در ژنتیک پزشکی، مواد زیستی در زمینه‌های نانوپزشکی، بیومکانیک سلولی، زیست روباتیک، بازسازی بافت و بیوانفورماتیک محسوب می‌شود.

نکته مهم: برخلاف سایر دانشگاه‌های پزشکی در امارات، کالج پزشکی و علوم بهداشتی در دانشگاه خلیفه، متقاضیان را ملزم به گذراندن دوره کارشناسی ارشد، پس از اتمام دوره کارشناسی می‌کند. به‌علاوه برای تحصیل در این دانشگاه باید به زبان انگلیسی مسلط باشید.

 • دانشگاه پزشکی خلیج فارس

دانشگاه پزشکی خلیج فارس یا GMU یکی از بزرگترین دانشگاه‌های خصوصی پزشکی در امارات متحده عربی است که در عجمان واقع شده است. این دانشگاه در سال 1998 شروع به کار کرد و یک مرکز بسیار بزرگ با انواع مراکز تحقیقاتی پیشرفته، آزمایشگاه‌ها و ساختمان‌های متعدد به شمار می‌رود. موسسه تحقیقاتی تومبی که برنامه‌های تحقیقاتی درباره سرطان و دیابت را اجرا می‌کند، در این دانشگاه واقع شده است.

تحصیل پزشکی در این دانشگاه حدود 5 سال طول می‌کشد و برنامه درسی آن به‌گونه‌ای طراحی شده که بهبود روحیه تیمی، تمایل به تحقیقات علمی و یادگیری مادام العمر را در دانشجویان پرورش می‌دهد. این برنامه درسی سناریوهای مراقبت سرپایی و توسعه مهارت‌های عملی را هدف قرار داده است و نحوه مدیریت شرایط اضطراری را به شما می‌آموزد. برای اخذ مدرک در انتهای این دوره پنج ساله باید در یک آزمون نهایی شرکت کنید.

 • دانشگاه عجمان

دانشگاه عجمان در سال 1988 افتتاح شد و در نزدیکی بیمارستان خلیفه قرار دارد؛ به همین دلیل دانشجویان این فرصت را دارند که در محیط بیمارستانیف تجربه‌های پزشکی خود را تقویت کنند. در دانشگاه پزشکی عجمان برنامه‌های متعدد تحصیلی ارائه شده است. در این دانشگاه یک لیسانس پزشکی و یک مدرک کارشناسی جراحی، در یک دوره تقریبا 6 ساله به افراد داده می‌شود. به‌علاوه شما باید برای تقویت دانش پایه خود، یک سال پیش نیاز را هم پشت سر بگذارید.

برای اخذ پذیرش از این دانشگاه، باید مدرک دیپلمتان معدل بالایی داشته باشد. همچنین باید مدرک معتبر زبان انگلیسی خود را ارائه دهید؛ به‌علاوه بسته به اینکه کشور مبدا کجا است، یک سری آزمون‌های خاصی از شما گرفته می‌شوند. اما بسته به مقطع تحصیلی خود می‌توانید در موارد خاصی از مزایای ورود مستقیم بهره مند شوید.

همه چیز درباره تحصیل پزشکی در امارات

 • دانشگاه علوم پزشکی و بهداشت RAK

دانشگاه علوم پزشکی و بهداشت RAK در راس الخیمه قرار گرفته و نتیجه سرمایه گذاری مشترک دولت راس الخیمه، الغریز و گروه ETA Ascon دبی است. در این دانشکده هم مدرک کارشناسی جراحی به دانشجویان اراده می‌شود. تحصیل پزشکی در دانشگاه RAK 6 سال طول می‌کشد که از این میان دو سال دوره‌های کاربردی علوم پایه و سه سال دوره‌های کارشناسی بالینی است؛ پس از آن یک سال صرف کارآموزی خواهد شد. شرایط پذیرش در این دانشگاه، بستگی به تحصیلات دبیرستان شما و سطح دانش علمی پیش از درخواست دارد.

 • دانشگاه شارجه

دانشگاه شارجه در سال 1997 افتتاح شد و توانست نقش موثری را در توسعه علم پزشکی در امارات ایفا کند. تحصیل پزشکی در این دانشگاه حدود 6 سال طول می‌کشد که از این میان یک سال پیش نیاز و 5 سال دروس عادی است؛ پس از آن شما باید به مدت یک سال برای تقویت مهارت‌های خود، به تمرین‌های بالینی بپردازید.

سخن پایانی

تحصیل پزشکی در امارات یک فرصت خوب برای کسانی است که می‌خواهند راحت‌تر به کشورهای پیشرفته وارد شوند. دانشگاه‌های این کشور سطح بالایی دارند و می‌توانند دانش خوبی را در اختیار شما قرار دهند. در این مقاله تلاش کردیم تا شرایط و مدارک موردنیاز برای تحصیل در رشته پزشکی در شهرهای مختلف کشور امارات را برای شما فهرست کنیم. همچنین تعدادی از برترین دانشگاه‌های این کشور را در این رشته برای شما برشمردیم.

سوالات متداول

 • آیا تحصیل پزشکی در امارات می‌تواند به اخذ تابعیت امارات کمک کند؟

فارغ التحصیلان رشته پزشکی در کشور امارات، می‌توانند یک تا دو سال پس از اتمام تحصیل خود در این کشور بمانند و برای دریافت ویزای کاری اقدام کنند. به‌این‌ترتیب شرایط لازم برای گرفتن اقامت طولانی مدت در این کشور را خواهند داشت و می‌توانند از راه‌های دیگری برای اخذ تابعیت امارات استفاده کنند.

 • دوره‌های کارآموزی رشته پزشکی در کجا برگزار می‌شوند؟

در بیشتر موارد دانشگاه‌های پزشکی امارات برای بهبود مهارت‌های عملی و علمی دانشجویان خود، آن‌ها را برای طی کردن دوره‌های کارآموزی یک ساله، به کشورهای پیشرفته مانند کشورهای اروپایی می‌فرستند. این کار به دانشجویان فرصت می‌دهد تا بتوانند موقعیت شغلی خود را در امارات بهبود ببخشند و یا برای ورود به دنیای جدید آماده شوند.

 • درآمد سالانه پزشکان در امارات چقدر است؟

پزشکی یکی از پردرآمدترین شغل‌ها در امارات است که سالیانه حدود 80 هزار دلار درآمد دارد. به همین دلیل شما با این درآمد می‌توانید اقدام به خرید ملک در امارات کرده و یا یک زندگی سرشار از رفاه را تجربه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.