گردشگری

دریافت گواهینامه بین‌ المللی در امارات

دریافت گواهینامه بین المللی در امارات

بسیاری از توریستان و مهاجران، پس از سفر به کشور امارات یا دیگر کشورها قصد رانندگی در این کشور را دارند. بیشتر این افراد دارای گواهینامه رانندگی در کشور خود هستند؛ اما در کشور مقصد این گواهینامه، معتبر نخواهد بود. بنابراین باید به دنبال راهی برای بین‌المللی کردن گواهینامه رانندگی خود باشند. خوشبختانه گرفتن گواهینامه بین ‌المللی در امارات متحده عربی فرایند سختی نیست. در این مقاله ما به جزئیات کامل نحوه دریافت گواهینامه بین‌ المللی رانندگی در امارات می‌پردازیم.

IDL یا گواهینامه رانندگی بین المللی چیست؟

IDL یک کنوانسیون سازمان ملل متحد و یک الزام قانونی است. در واقع یک ترجمه معتبر بین ‌المللی از گواهینامه رانندگی است که به رانندگان اجازه می‌دهد بدون نیاز به آزمایشات و گذراندن تست‌های دیگر، با وسایل نقلیه خود در خارج از کشور خود، به‌طور قانونی رانندگی کنند. متقاضیان باید قبل از سفر، گواهینامه رانندگی معتبر را در کشور خود دریافت کرده ‌باشند.

IDL اعتباری یک ساله دارد؛ این مجوز ثابت می‌کند که شما دارای گواهینامه رانندگی معتبر در کشور محل سکونت خود هستید. همچنین در صورت آسیب‌دیدگی تصادفی وسیله نقلیه در خارج از کشور یا از دست دادن هویت قانونی در اثر گم شدن گذرنامه، از شما و خانواده شما محافظت می‌کند. IDL در سراسر جهان شناخته شده است و به جهت رفع مشکل زبان‌های متفاوت، به ده زبان مختلف موجود است. وظیفه اصلی IDL این است که به مجریان قانون و سایر مقامات کشورهای دیگر اجازه دهد گواهینامه شما را به زبان خود بخوانند.

به همین شکل، شهروندان و ساکنان امارات متحده عربی هم که مایل به رانندگی در خارج از کشور هستند، باید از طریق باشگاه اتومبیل‌رانی و گردشگری امارات (ATCUAE) برای IDL درخواست کنند.

لزوم دریافت گواهینامه بین المللی در امارات

چگونه می‌توان گواهی بین المللی رانندگی در امارات را دریافت کرد؟

روش درخواست گواهینامه بین ‌المللی در امارات بسیار ساده است. تنها چیزی که باید داشته باشید هویت رسمی خود از یک توزیع‌کننده شناسه امارات، یک کپی از گواهینامه رانندگی معتبر امارات متحده عربی و دو عکس به اندازه عکس گذرنامه است. گواهینامه بین ‌المللی رانندگی در امارات را می‌توان از طریق چندین پورتال مختلف دریافت کرد:

 • باشگاه اتومبیلرانی و گردشگری امارات متحده عربی در دبی، ابوظبی، العین، شارجه، RAK، عجمان، فجیره، ام القوین و منطقه غربی
 • دفاتر پست امارات
 • دفتر DNATA در جاده شیخ زاید.

مزایای گواهینامه بین المللی در امارات

گواهینامه بین المللی در امارات به مسافران و گردشگران در این کشور این امکان را می‌دهد تا به شیوه‌ای قانونی و ایمن رانندگی کنند، بدون این که مورد سوال مقامات رسمی قرار بگیرند یا جریمه‌ای را متحمل شوند.

0 تا 100 اجاره ماشین در دبی
خواندن این مطلب را از دست ندهید

مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی در امارات

مدارک زیر برای اخذ گواهینامه رانندگی بین‌المللی موردنیاز هستند:

 • شناسه اماراتی فرد متقاضی
 • کپی گواهینامه رانندگی معتبر امارات متحده عربی
 • دو قطعه عکس که با عکس گذرنامه تطابق دارد

توجه به این نکته بسیار ضروری است که اگر فرد متقاضی دریافت گواهینامه بین المللی در امارات متحده عربی مشغول به کار یا تحصیل است؛ دیگر یک توریست محسوب نمی‌شود. قوانین در این حالت کاملا متفاوت خواهند بود. بنابراین باید روندی دیگر برای دریافت مجوز رانندگی طی شود.

مدارک موردنیار برای دریافت گواهینامه بین المللی در امارات

اگر کشور شما واجد شرایط و مورد تایید امارات باشد؛ تنها گواهینامه اصلی شما را تغییر می‌دهند. در حالتی که کشور مبدا شما مورد تایید امارات نباشد؛ باید فرایند تعویض گواهینامه رانندگی خارجی در امارات را آغاز کنید. بااین‌حال اگر کشور شما واجد شرایط نیست؛ باید روند اخذ گواهینامه رانندگی جدید را به‌طورکلی از اول شروع کنید. بنابراین بسته به اینکه در کدام منطقه زندگی می‌کنید؛ شرایط متفاوت خواهد بود.

برای درخواست مجوز در این شرایط، با در دست داشتن مدارک مورد نیاز زیر باید به مرکز خدمات محلی مراجعه شود:

 • اصل گواهینامه رانندگی شخص متقاضی ، همراه با کپی آن
 • شناسه امارات همراه با کپی آن
 • گواهی عدم اعتراض (NOC) از کارفرمای شما در صورت مشغول به کار بودن در این کشور (بعضی از مشاغل نیازی به NOC ندارند)
 • عکس‌هایی به اندازه گذرنامه
 • گزارش سلامت چشم (این تست را می‌توان در هر مرکز اپتیکی انجام داد)
 • ترجمه عربی گواهینامه رانندگی شما (تنها برای برخی از کشورها صدق می‌کند)

شرایط دریافت گواهینامه بین المللی در امارات

هزینه و مدت‌زمان لازم برای دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی در امارات

خوشبختانه اگر فرد متقاضی،تمام مدارک خود را آماده کرده باشد؛ روند دریافت مجوز تنها چند هفته طول می‌کشد. به‌طورکلی با احتساب هزینه‌های مرکز خدمات و معاینه چشم به‌علاوه مالیات بر ارزش افزوده در نظر گرفتن ۱۰۰۰ درهم برای کل فرآیند یک پیش‌بینی عاقلانه است.

سخن آخر

در این مقاله به جزئیات دریافت گواهینامه بین المللی در امارات متحده عربی پرداختیم. در ابتدا شرایط و مدارک مورد نیاز برای افراد توریست و مسافران معرفی شد. در ادامه پروسه‌ای متفاوت برای افراد مشغول به کار یا تحصیل در امارات متحده عربی بیان شد. اگر کشور اصلی فرد متقاضی، مورد تایید امارات متحده عربی باشد؛ تنها اصل گواهینامه شخص، قابل‌ترجمه و استفاده است. با این حال اگر کشور اصلی شخص متقاضی مورد تایید امارات نباشد، تمام مراحل دریافت گواهینامه رانندگی از آموزش‌های تئوری و قوانین رانندگی در دبی و امارات گرفته تا آموزش‌های عملی و سپس امتحان‌های موردنظر، باید طی شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *