گردشگری

معرفی خیابان جمیرا دبی

خیابان جمیرا دبی یکی از مناطق ساحلی و مسکونی بسیار محبوب و جذاب در کشور امارات است. این منطقه دارای خانه های ویلایی است و از همین رو بسته به نوع خانه به سه منطقه جمیرا یک، جیمرا دو و جیمرا سه تقسیم می شود. جالب است بدانید که این منطقه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری برای خارجی ها به حساب می آید.

وجود دو برج لوکس با نام برج العرب و جیمرا بیچ در انتهای خیابان جمیرا، سبب شهرت بیش از پیش این منطقه شده است. همچنین پارک ساحلی جمیرا نیز یکی از مناطقی است که در محله جمیرا واقع شده و افراد زیادی برای وقت گذرانی را به خود جذب می کند.

نکته جالب خیابان جیمرا این است که این خیابان 18 کیلومتر است که از محله المینا تا الصفوح ادامه یافته است. اما تمام ماجرای این خیابان به موارد بالا خلاصه نمی شود. وجود مسجد ها و ده ها موارد دیگر از جمله جاذبه هایی است که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

خیابان جمیرا دبی

تاریخچه منطقه و خیابان جمیرا دبی

در زبات عربی جمیرا به معنای زیبا است. این منطقه که حقیقتا هم زیبا محسوب می شود دارای تنوعی جالب از سبک های معماری است. از خانه های شهری ساده گرفته تا منازل بسیار بزرگ و گران قیمت که همه به نوعی جاذبه گردشگری برای امارات محسوب می شوند.

از نظر تاریخی گذشته، مردم امارات از همان ابتدا در جمیرا زندگی می کردند. مردمی که ماهی گیر، غواص مروارید و تاجر یا به نوعی معامله گر بوده اند. اما از نظر تاریخ امروزی، خیابان جمیرا دبی محل اصلی اسکان مهاجرین به خصوص مهاجرهای غربی است.

منطقه جلویی ساحلی جمیرا، به دلیل اینکه در کمی قبل تر محل هتل ساحلی شیکاگو بوده است، با نام ساحل شیکاگو نیز شناخته می شود. این نام به سبب اینکه پل شیکاگو و شرکت آهن در یک زمان تانکرهای شناور ذخیره نفت را ساخته اند، روی این منطقه گذاشته شد.

جالب است بدانید که هتل قدیمی شیکاگو در سال 1997 تخریب شد و این منطقه برای یک پروژه عمومی برای ساخت فازی تحت نام هتل برج العرب در نظر گرفته شد. این نام جدید توسط شیخ محمد ابن رشید المکتوم برگزیده شده است.

خیابان جمیرا دبی و تاریخچه

ساحل جمیرا و خیابان جمیرا

ساحل جمیرا در منطقه خیابان جمیرا دبی یک ساحل ماسه ای سفید است که پس از گذر از این منطقه در سواحل خلیج فارس واقع می شود. در امتداد ساحل جنوبی، یک ناحیه تاریخی شهری در اتصال با جمیرا وجود دارد که در انتهای منطقه مسکونی این ساحل در ورودی آن نیز یک منطقه به نام جبل علی قرار گرفته است.

معرفی پارک خور دبی
خواندن این مطلب را از دست ندهید

نواحی مجاور با ساحل، شامل مناطقی از قبیل جمیرا در سه منطقه، ام سوقمی در سه منطقه و الصوفوه در یک منطقه است. تمامی بخش های مذکور این محله ها در ناحیه لبه جنوبی کراما تا انتهای جمیرا در دهکده دانش، قرار گرفته اند.

هتل های بزرگ، استراحتگاه های گسترده و توسعه محیط های مسکونی و تفریحی شامل برج العرب، پارک آبی وایلد وادی، هتل ساحلی جیمرا و سبک قدیمی شهر جیمرا، همه در این منطقه واقع شده است.

خیابان جمیرا دبی و مسجد جمیرا

مسجد جمیرا

یکی از جاذبه های گردشگری و فوق العاده منحصر به فرد خیابان جمیرا دبی که جنبه ای دینی دارد، مسجد جمیرا است. این مسجد به منظور بازدید برای افراد غیر مسلمان از ساعت 10 صبح، غیر از روزای جمعه باز است. هدف از این کار جذب و آشنایی سایر افراد با دین اسلام است.

شاید برایتان عجیب و جالب باشد که بدانید مسجد جمیرا از معدود مساجدی است که با واقع شدن در امارات متحده عربی، درهای خود را به روی غیر مسلمان ها نیز باز کرده است.

جمیرا و روند توسعه آن

توسعه بزرگ امارات و دبی از اواخر دهه 90 میلادی آغاز شد که در طی این توسعه، منطقه ای چون خیابان جمیرا دبی بخش ویژه ای از این توسعه بود. در واقع تبدیل شدن جمیرا به یک منطقه شلوغ با هتل های لوکس و مهاجرانی که با ثروت خود به این منطقه آمده بودند، این منطقه را به رشدی والا رساند.

شاید جالب باشد بدانید که بر اساس توافقات رسمی و داخلی امارات، جمیرا در واقع یک برند شده است که در سراسر جهان آن را به عنوان نمادی تجاری در جهان می شناسند. همین که خانواده حاکم دبی، نام هتل های زنحیره ای خود را با نام جمیرا شناسانده است این امر تاییدی است بر برند بودن این منطقه و این خیابان خاص.

خیابان جمیرا دبی و مراکز خرید

در نتیجه…

صحبت از خیابان جمیرا دبی را می توان صحبتی در رابطه با شکوه تاریخی یک منطقه از نظر گردشگری، تجارت، دین و تفریح دانست.

نکته حائز اهمیت خیابان جمیرا در این است که این منطقه صرفا یک خیابان پر شکوه نیست، بلکه منطقه ای که به نوعی قلب و روح امارات عربی محسوب می شود. با این حساب اگر کسی به دنبال نهایت اعجاب یا فعالیت در دبی است، به هیچ وجه نباید این خیابان و بخش های مختلف آن را نادیده بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.