گردشگری

دریافت تابعیت امارات

دریافت تابعیت امارات

امارات متحده عربی یکی از مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین کشور‌های منطقه خاورمیانه است. شرایط ویژه اقتصادی و امنیتی امارات باعث شده که سالانه افراد زیادی برای کار و سرمایه‌گذاری روش‌های مهاجرت به دبی و دیگر شهرهای این کشور را بررسی کنند. کسانی که به امارات مهاجرت می‌کنند؛ می‌توانند با کار کردن در آن‌جا درآمد خوبی داشته باشند. اما یک مهاجر نمی‌تواند به‌عنوان یک شهروند بومی امارات شناخته شود. در این مقاله قصد داریم در مورد شرایط گرفتن تابعیت امارات به‌طور کامل توضیح دهیم.

تابعیت امارات

قانون تابعیت امارات واجد شرط شهروندی در امارات متحده عربی است. ممکن است که خارجی‌ها نیز دارای تابعیت امارات باشند یا به آن‌ها تابعیت داده شود؛ اما این روند به دلیل ترس از دست دادن هویت ملی، محدود است. شهروندان شورای همکاری خلیج‌فارس می‌توانند بدون محدودیت در امارات متحده عربی زندگی کنند. قانون تابعیت در امارات، توسط اداره کل امور خارجی و اقامت اجرایی شده است. به‌طورکلی تولد در امارات متحده عربی، به‌خودی‌خود تابعیت اماراتی را اعطا نمی‌کند؛ زیرا قانون آن از سیاست اصل خون پیروی می‌کند.

افراد با تابعیت امارت

افرادی که در زیر معرفی می‌شوند به‌خودی‌خود دارای تابعیت امارات هستند:

 • فردی که در امارات یا خارج از کشور از پدری اماراتی متولد شده است.
 • شخصی که در امارات یا خارج از کشور از مادری اماراتی متولد شده و وابستگی وی به پدر از نظر قانونی ثبت نشده است.
 • فردی که در امارات یا خارج از کشور از مادری اماراتی و از پدری ناشناس و یا بدون تابعیت متولد شده است.
 • فردی که در امارات متحده عربی از والدین ناشناس متولد شده است.
 • کودکانی که از پدری اماراتی یا پدری ناشناس یا فاقد تابعیت و مادری اماراتی متولد می‌شوند؛ صرف‌نظر از محل تولد، جزء شهروندان اماراتی محسوب می‌شوند.
 • از طریق ازدواج، تابعیت فقط به زنی اعطا می‌شود که همسر آینده او، شهروند امارات متحده عربی است. اما قبل از درخواست شهروندی، همسران باید حداقل 5 سال در این کشور اقامت داشته باشند.

شرایط اخذ تابعیت امارت

تحصیل، سرمایه‌گذاری، تولد، کار، ازدواج و پناهندگی از روش‌های کلی است که می‌توان در هر کشوری برای دریافت اقامت آن کشور از طریق این روش‌ها اقدام کرد. شرایط اقامت در امارات متحده با سایر کشورها کمی تفاوت دارد.

کسانی که از شهروندان اصلی امارات نباشند و فقط تابعیت گرفته باشند؛ از برخی حقوق شهروندی  محروم هستند. در فوریه 2021، امارات متحده عربی تغییرات قابل‌توجهی در قانون شهروندی امارات ایجاد کرد. دولت به سرمایه‌گذاران واجد شرایط و افراد دارای استعداد ویژه اجازه می‌دهد تا به همراه خانواده‌های خود تابعیت بگیرند.

هدف امارات متحده عربی، جذب استعدادهای خاص و همچنین سرمایه‌گذارانی است که می‌توانند به اقتصاد امارات کمک کنند. دولت امارات افرادی را که از کشورهای دیگر می‌توانند برای تابعیت امارات به‌جز روش‌های کلی که در بالا نام برده شد، درخواست دهند؛ شناسایی کرده است.

روشهای مختلف دریافت تابعیت امارات

واجد شرایط بودن برای تابعیت امارات متحده عربی از طریق سرمایه‌گذاری یا استعداد

شرایط تابعیت امارات متحده عربی از طریق سرمایه‌گذاری در سال 2021 اعلام شد. این یک تغییر عمده در شورای همکاری خلیج‌فارس است که هرگز تابعیت نمی‌دهد؛ بلکه فقط اجازه اقامت و ویزا را برای اتباع خارجی صادر می‌کند.

ویزای اقامت بلندمدت امارات متحده عربی در دو بازه زمانی 10 ساله و 5 ساله در دسترس است که هرکدام از آن‌ها را در ادامه توضیح خواهیم داد.

ویزای اقامت ده‌ساله برای سرمایه‌گذاران

کسانی که برای سرمایه‌گذاری درخواست می‌دهند باید حداقل 10 میلیون درهم سرمایه‌گذاری کنند و از طریق روش‌های زیر می‌توانند اقدام کنند:

 • حداقل سپرده 10 میلیون درهم در صندوق سرمایه‌گذاری محلی
 • تشکیل یک کسب‌وکار با حداقل سرمایه 10 میلیون درهم در امارات متحده عربی
 • مشارکت با یک شرکت جدید و یا فعلی به ارزش 10 میلیون درهم
 • خرید ملک در امارات به ارزش حداقل ده میلیون درهم

سرمایه‌گذاری حداقل 10 میلیون درهم در تمام روش‌های گفته شده در بالا به شرط این است که سرمایه‌گذاری در بخش‌های غیر املاک و مستغلات کم‌تر از 60 درصد کل سرمایه‌گذاری نباشد.

الزامات مربوط به سرمایه‌گذاری

 • شما باید ثابت کنید که منابع مالی کافی دارید و وامی برای سرمایه‌گذاری دریافت نمی‌کنید.
 • شما متعهد می‌شوید که سرمایه‌گذاری را حداقل سه سال حفظ کنید و صلاحیت مالی تا 10 میلیون درهم را داشته باشید.
 • ویزای شما می‌تواند شامل شرکای تجاری شما نیز بشود؛ به شرط این‌که هر شریک 10 میلیون درهم کمک کند.

گرفتن تابعیت امارات از طریق خرید خانه

ویزای 10 ساله امارات متحده عربی برای استعدادهای خاص

متخصصان و محققان رشته‌های علم و دانش، مانند پزشکان، دانشمندان و مخترعین و همچنین افراد خلاق در زمینه‌های فرهنگ و هنر، واجد شرایط هستند. همسر و فرزندان آن‌ها نیز واجد شرایط دریافت این نوع ویزا هستند.

تور هلیکوپتر دبی
خواندن این مطلب را از دست ندهید

الزامات مربوط به اخذ اقامت 10 ساله برای استعدادهای خاص

 • اگر شما یک دانشمند هستید؛ باید عضوی از شورای دانشمندان معتبر امارات باشید.
 • اگر فردی خلاق در فرهنگ و هنر هستید؛ باید از وزارت فرهنگ و جوانان مجوز بگیرید.
 • اگر سرمایه‌گذار و مخترع هستید؛ باید از حق ثبت اختراع برخوردار شوید که به اقتصاد کشور می‌افزاید. همچنین توجه داشته باشید که ثبت اختراع باید توسط وزارت اقتصاد تأیید شود.
 • اگر شما یک استعداد استثنایی هستید، باید ثبت اختراع یا تحقیقات علمی خود را که در مجله‌ای در سطح جهانی منتشر شده است ارسال کنید.
 • اگر مدیر اجرایی هستید؛ باید صاحب یک شرکت معتبر بین‌المللی باشید یا باید دارای پیشرفت تحصیلی بالایی باشید
 • اگر پزشک یا متخصص هستید؛ باید حداقل دو شرط از شرایط زیر را برآورده کنید:

– دارای مدرک دکتری از 500 دانشگاه برتر جهان

– دارای جایزه یا گواهی تقدیر باشید.

– کسانی که در تحقیقات عمده علمی مشارکت داشته‌اند.

– مقاله یا کتاب منتشر کرده باشید.

– عضو یک سازمان در زمینه کاری خود باشید.

– دارای 10 سال سابقه حرفه‌ای

– در زمینه‌های اولویت‌دار امارات تخصص داشته باشید.

افراد واجد شرایط بودن برای ویزای اقامت 5 ساله امارات متحده عربی

ویزای 5 ساله امارات متحده عربی برای سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و دانشجویان برجسته در دسترس است که هرکدام را در زیر به‌طور کامل شرح می‌دهیم.

ویزای اقامت 5 ساله امارات متحده عربی برای سرمایه‌گذاران

اگر می‌خواهید به‌عنوان یک سرمایه‌گذار درخواست دهید و آماده سرمایه‌گذاری هستید؛ ارزش ناخالص این نوع سرمایه‌گذاری حداقل 5 میلیون درهم است.

الزامات مربوط به تابعیت 5 ساله امارات

 • شما باید دارایی خود را حداقل سه سال نگه دارید.
 • شما مجاز به گرفتن وام برای سرمایه‌گذاری نیستید.

ویزای اقامت 5 ساله امارات متحده عربی برای کارآفرینان

اگر یک کارآفرین با پروژه‌ای به ارزش 500 هزار درهم هستید؛ ممکن است واجد شرایط باشید. در این حالت همسر، فرزندان، شریک و سه مدیر اجرایی شما نیز می‌توانند ویزا دریافت کنند. در این موقعیت به شما ویزای چند ورودی به مدت شش ماه داده می‌شود که می‌توانید به مدت شش ماه دیگر آن را تمدید کنید.

گرفتن تابیعت امارات از طریق تحصیل

ویزای اقامت 5 ساله امارات متحده عربی برای دانشجویان

اگر دانشجوی شایسته‌ای هستید، می‌توانید شرایط تحصیل در امارات را بررسی کرده و واجد شرایط این طرح باشید؛ به شرط این‌که دارای حداقل رتبه 95 در مدارس متوسطه خصوصی و دولتی باشید. دانشجویان دانشگاه‌های داخل و خارج امارات می‌توانند واجد شرایط باشند اگر معدل آن‌ها پس از فارغ‌التحصیلی حداقل 3.75 باشد. خانواده این دانشجویان هم می‌توانند ویزا دریافت کنند.

مزایای دریافت تابعیت امارات متحده عربی از طریق سرمایه‌گذاری

تابعیت امارات متحده عربی مزایای زیادی دارد. تابعیت امارات به شما و خانواده شما حق زندگی، کار و تحصیل در امارات را می‌دهد. به‌عنوان متقاضی می‌توانید برای همسر و فرزندان خود ویزا دریافت کنید. امارات به شما این امکان را می‌دهد که دارایی‌های خود را بدون محدودیت‌هایی که خارجی‌ها با آن‌ها روبه‌رو هستند، ثبت کنید. وقتی تابعیت امارات را دریافت کنید می‌توانید برای باز کردن حساب بانکی یا راه‌اندازی یک شرکت از طریق یک فرآیند راحت و مستقیم اقدام کنید.

گذرنامه امارات متحده عربی اجازه ورود بدون ویزا به 173 کشور ازجمله کشورهای شنگن، بریتانیای کبیر، چین و کانادا را می‌دهد. از دیگر ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد امارات می‌توان به نگرفتن مالیات بر درآمد اشاره کرد و همچنین ارائه اظهارنامه مالیاتی موردنیاز نیست. علاوه بر این، درآمد خارجی خارج از امارات مشمول مالیات نمی‌شود.

تابعیت دوگانه امارات

بر اساس قانون جدید شهروندی در امارات متحده عربی، کسانی که تابعیت امارات را دریافت می‌کنند؛ می‌توانند تابعیت قبلی خود را حفظ کنند. بر این اساس امارات متحده عربی اجازه تابعیت دوگانه را می‌دهد و فقط لازم است که شما شرایط آن را با کشور مبدأ خود تطابق دهید.

سخن آخر

امارات متحده عربی یکی از برترین و پیشرفته‌ترین کشورها در حوزه خلیج‌فارس است که به دلیل امکانات و شرایط ویژه‌ای که در زمینه تجارت و صنعت دارد؛ توجه مردم زیادی را از سراسر دنیا برای مهاجرت به خود جلب کرده است. این کشور همانند بسیاری از کشورهای دیگر، مهاجرانی را که بتوانند در زمینه بهبود علم و پیشرفت کشورش نقش داشته باشند می‌پذیرد؛ اما این کشور در زمینه اعطای تابعیت نسبت به سایر کشورها شرایط سخت‌گیرانه‌تری دارد. اگر قصد مهاجرت به امارات و دریافت تابعیت این کشور را دارید ما در مورد کسانی که می‌توانند تابعیت این کشور را دریافت کنند در این مقاله توضیح دادیم تا شما با آگاهی بیشتری در این مورد اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.