گردشگری

همه چیز درباره مترو دبی

همه چیز درباره مترو دبی

یکی از وسیله‌های حمل‌ونقل عمومی ارزان‌قیمت که امروزه در اکثر کشورهای پیشرفته ازجمله امارات متحده عربی وجود دارد، مترو است. شهر دبی یک شهر توریستی بوده و سالانه تعداد زیادی گردشگر به این شهر سفر می‌کنند؛ درنتیجه مسئولان این شهر وظیفه دارند تا از هر جهت راحتی این گردشگران را فراهم کنند. راه‌اندازی خطوط مترو باعث شده تا گردشگران دیگر وقت خود را در ترافیک هدر ندهند و با استفاده از خطوط مختلف و ایستگاه‌های فراوان متروی این شهر که در ادامه به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت، به‌راحتی به هر قسمتی از شهر که می‌خواهند بروند و از جاذبه‌ها و زیبایی‌های این شهر دیدن کنند.

مشخصات مترو شهر دبی

مترو شهر دبی یکی از پیشرفته‌ترین متروهای جهان محسوب می‌شود و بدون راننده و کاملا به‌صورت اتوماتیک کار خود را انجام می‌دهد. این مترو 4 واگن دارد؛ یکی مخصوص بانوان، دو واگن استاندارد و دیگر واگن فرست کلاس است. مترو شهر دبی ازنظر هزینه بعد از مترو شهر تهران ارزان‌ترین مترو برای مسافران محسوب می‌شود.

نقشه مترو دبی

نقشه مترو دبی

مترو دبی سال 2006 استارت خورد و در سال 2009 اولین ایستگاه آن به بهره‌برداری رسید. در حال حاضر 2 خط از این مترو در حال خدمات‌رسانی به مردم هستند که شامل خط قرمز و خط سبز می‌شوند.

خط قرمز متروی این شهر حدود 52 کیلومتر طول داشته و 29 عدد ایستگاه دارد. این خط از فرودگاه بین‌المللی دبی شروع شده و به منطقه جبل علی می‌رود؛ یعنی مسیری موازی با خیابان شیخ زائد دارد. درصد زیادی از این مسیر به‌صورت روگذر طراحی شده است و می‌توانید از این خط برای رفتن به مراکز خرید استفاده کنید.

خط سبز نیز 20 ایستگاه دارد که در مجموع با خط قرمز 47 ایستگاه می‌شود که از طریق آن‌ها می‌توان به جاهای مختلف شهر سفر کرد. این خط سبز رنگ از منطقه فرودگاه دبی شروع شده و منطقه شهر سلامت دبی ختم می‌شود.

دو خط سبز و قرمز همدیگر را در دو ایستگاه بهنام‌های خالد بن ولید و اتحاد قطع می‌کنند. تمامی این ایستگاه‌ها مجهز به سیستم تهویه مناسب و قوی هستند تا هوایی دل‌چسب ایجاد کنند. مترو دبی سه خط در حال احداث نیز دارد که در آینده‌ای نه‌چندان دور افتتاح شده و به بهره‌برداری می‌رسند.

این مترو با داشتن این خطوط و ایستگاه‌ها می‌تواند در روز تا 455 هزار نفر و 164 میلیون نفر را در سال در سطح شهر جابه‌جا کند که این اعداد و ارقام نشان از استقبال بی‌نظیر مردم از مترو در این شهر دارد.

کارت مترو دبی

قیمت مترو شهر دبی

در شهر دبی هر نفر برای خود باید یک کارت مخصوص مترو داشته باشد و دو نفر نمی‌توانند به‌صورت هم‌زمان از یک کارت استفاده کنند. به این کارت‌ها، نول کارت دبی گفته می‌شود؛ کارت قرمز و کارت نقره‌ای دو گزینه پیش روی شما برای خرید کارت مترو هستند.

قیمت کارت نقره‌ای 25 درهم بوده که 14 درهم آن اعتبار کارت است و می‌توانید آن را مجددا شارژ کنید. در هر مسیر مطابق با مسافتی که پیموده‌اید؛ مبلغی از شارژ کارت شما به‌عنوان هزینه مسیر کم خواهد شد. چنانچه مبلغی در کارت نقره‌ای شما در پایان سفر به دبی باقی‌مانده باشد، این مبلغ به شما پس داده خواهد شد.

شما می‌توانید از این کارت نقره‌ای برای سفرهای آتی خود به شهر دبی استفاده کنید یا اینکه آن را به دوستان و آشنایان خود که قصد سفر به این شهر را دارند بدهید. با کارت نقره‌ای شما می‌توانید علاوه بر مترو از سایر وسایل نقلیه عمومی در دبی نیز استفاده کنید.

قیمت کارت قرمز مترو دبی 2 درهم است و چنانچه شما فکر می‌کنید بیش از 10 بار از مترو استفاده نخواهید کرد؛ انتخاب خوبی برای شما است. این کارت تا 90 روز اعتبار داشته و با داشتن آن شما می‌توانید از مترو یا اتوبوس استفاده کنید؛ استفاده از هر دو وسیله با کارت قرمز ممکن نیست.

دو نوع کارت دیگر نیز برای مترو در شهر دبی وجود دارد؛ کارت طلایی برای کسانی است که به دنبال راحتی و جایگاه ویژه در وسایل نقلیه هستند، مناسب است. قیمت کارت طلایی همانند کارت نقره‌ای بوده ولی هزینه هر سفر دو برابر خواهد بود. نوع دیگر، کارت آبی بوده که مناسب شهروندان شهر دبی است.

قیمت مترو دبی

قوانین حاکم بر مترو دبی

در مترو دبی یک سری قوانین سنگین حاکم هستند که سرپیچی از هرکدام می‌تواند جریمه‌ای بسیار سنگین برای شما به دنبال داشته باشد. در این بخش می‌خواهیم به تعدادی از این قوانین اشاره کنیم.

  • در مترو دبی آدامس جویدن و همچنین خوردن و آشامیدن اکیدا ممنوع است و چنانچه این قانون را رعایت نکنید مبلغ 100 درهم جریمه خواهید شد.
  • از دیگر قوانین سخت‌گیرانه این مترو باید به ممنوع بودن قرار دادن پاها بر روی صندلی‌ها اشاره کرد که مبلغی برابر با 500 درهم جریمه دارد.
  • همچنین چرت زدن در مترو نیز ممنوع بوده و جریمه‌ای 500 درهمی دارد.
  • چنانچه شما بدون دلیل ترمز اضطراری قطار را بکشید؛ جریمه سنگین‌تری به اندازه 1000 دلار شامل حالتان خواهد شد.
  • اگر شما به هر دلیل هزینه رفت‌وآمد خود با مترو را نپردازید، 200 درهم جریمه خواهید شد.
تور سافاری صحرا دبی
خواندن این مطلب را از دست ندهید

تمامی این جریمه‌های گفته‌شده همان لحظه و در مترو از فرد خاطی گرفته خواهند شد. از دیگر کارهای ممنوع و غیرقانونی در مترو شهر دبی می‌توان به صدمه زدن به‌قطار، ورود به قسمت‌های ممنوعه همانند واگن مخصوص بانوان، استفاده از کارت اشخاص دیگر و … اشاره کرد.

ساعت کاری مترو دبی

اگر قصد دارید از مترو برای رفتن به مکان‌های مختلف شهر استفاده کنید؛ با دانستن زمان کاری آن برنامه‌ریزی بهتری خواهید داشت. مترو شهر دبی از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 5 صبح تا 12 شب به‌صورت یکسره آماده خدمت‌رسانی به مردم است.

روزهای پنجشنبه شلوغ‌ترین روز مترو بوده و درنتیجه بیشترین ساعت کاری را در این روز خواهد داشت؛ به این صورت که از 5 صبح تا 1 بعد از نیمه‌شب فعال بوده و مشغول جابه‌جایی مسافران است.

روزهای جمعه مترو کمترین ساعت کاری خود را دارد؛ در این روز کار خود را از ساعت 10 صبح شروع کرده و تا 1 بعد از نیمه‌شب ادامه می‌دهد.

ساعت کاری گفته‌شده در بالا مربوط به خط قرمز است؛ البته تنها تفاوت خط قرمز و سبز در این است که روزهایی که خط قرمز ساعت 5 صبح کار خود را شروع می‌کند، خط سبز ساعت 5:30 استارت کار خود را می‌زند.

مترو شهر دبی بسیار سریع بوده و طبق آماری که گزارش داده شده زمان انتظار برای قطار از حدود 3 دقیقه و 45 ثانیه تا 7 دقیقه و 30 ثانیه متغیر است.

قوانین مترو دبی

قابلیت‌های ویژه مترو دبی

در مترو دبی برای رفاه حال مسافرین قابلیت‌های ویژه‌ای در نظر گرفته شده است که برخی از آن‌ها از قرار زیر هستند:

  • اینترنت رایگان

مترو دبی تمام تلاش خود برای راحتی مسافران به کار بسته است. یکی از اقدامات در این راستا فراهم‌سازی اینترنت رایگان است. شما با خیال راحت می‌توانید از مترو استفاده کنید و در حین جابه‌جایی، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل و… خود را چک کنید. وصل شدن به این اینترنت رایگان به‌آسانی امکان‌پذیر است و شما فقط باید مراحل زیر را طی کنید:

  • در قدم اول باید شبکه اینترنتی مترو دبی به نام wifi UAE را پیدا کنید.
  • بعد از آن شماره تلفن خود را وارد کنید.
  • در قدم آخر باید فرم ثبت‌نامی که مترو دبی برای شما در نظر گرفته را پر کنید

با از سر گذراندن این مراحل شما به اینترنت رایگان متصل خواهید شد.

  • واگن بانوان

در مترو شهر دبی به‌جز واگن‌های مختلط برای بانوان واگن اختصاصی قرار داده‌اند که آقایان به‌هیچ‌وجه حق ورود به آن را ندارند. اگر به‌تنهایی قصد جابه‌جایی با مترو را دارید؛ می‌توانید با خیال آسوده از این واگن استفاده کنید.

سخن پایانی

اگر قصد دارید در شهر زیبا و توریستی دبی به‌سرعت جابه‌جا شوید؛ به شما پیشنهاد می‌کنیم تا از مترو استفاده کنید. مسئولان این شهر در تلاش‌اند تا متروی این شهر را از هر نظر ارتقا بخشند تا تبدیل به بهترین متروی جهان شود. مترو دبی در ساعات طولانی طول روز مشغول خدمات‌رسانی به افراد است و شما می‌توانید در ساعات غیر از گردش با تور نیز به کمک مترو به گشت‌وگذار در سطح شهر بپردازید.

این مترو ازنظر هزینه بعد از مترو تهران، ارزان‌ترین خط متروی جهان است. در سال 2009 مترو شهر دبی با 10 عدد ایستگاه به بهره‌برداری رسید و توانست در مدت‌زمان کوتاهی به محبوبیت زیادی دست یابد. این مترو واگن‌های مختلفی دارد که شامل واگن مخصوص بانوان، واگن استاندارد و واگن فرست کلاس می‌شود. هزینه سفر با واگن فرست کلاس دو برابر سایر واگن‌ها است و ورود آقایان به واگن مخصوص بانوان ممنوع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.