گردشگری

باید و نبایدهای قوانین رانندگی در دبی

باید و نبایدهای قوانین رانندگی در دبی

با توجه به اینکه دبی یکی از بهترین شبکه‌های جاده‌ای جهان را دارد، رانندگی در دبی می‌تواند یکی از  تجربه‌های متفاوت شما باشد. درواقع رانندگی کردن یک قسمت کاملا جدید از شهر را به شما نشان می‌دهد؛ تجربه‌ای که فراتر از تجربه شما هنگام سفر با مترو و سایر وسایل نقلیه عمومی در شهر خواهد بود. پویایی رانندگی در دبی ممکن است گاهی برای افرادی که تازه‌وارد امارت شده‌اند دلهره‌آور باشد؛ درنتیجه هنگام رانندگی در دبی مواردی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه داشته باشید تا دچار مشکل نشوید. بنابراین اطلاع داشتن از قوانین رانندگی در دبی و بایدها و نبایدهای رانندگی در این شهر می‌تواند تجربه بهتری برای شما به ارمغان بیاورد. ازاین‌رو در ادامه به مسائلی که ممکن است برایتان سوال شده باشد پاسخ می‌دهیم و قوانین رانندگی در دبی را بررسی می‌کنیم.

چه افرادی می‌توانند در دبی رانندگی کنند؟

برای رانندگی قانونی در دبی، راننده باید هجده سال یا بیشتر داشته و دارای گواهینامه رانندگی معتبر بین‌المللی، گواهینامه امارات متحده عربی یا دارای گواهینامه از کشوری باشد که توسط دبی تایید شود. همچنین توجه کنید که داشتن تمام اسناد مربوط به وسیله نقلیه و گواهینامه رانندگی الزامی است و باید هنگام رانندگی این اسناد را همراه خود داشته باشید.

قوانین رانندگی در دبی برای بانوان

آیا زنان می‌توانند در دبی رانندگی کنند؟

زنان می‌توانند در دبی رانندگی کنند؛ همچنین این شهر به بانوان امکان استفاده از تاکسی‌های مخصوص بانوان را ارائه می‌دهد که توسط زنان رانده می‌شوند. لازم به ذکر است که عربستان سعودی، کشور همسایه امارات، تنها کشوری در جهان بود که رانندگی زنان را ممنوع کرده بود که خوشبختانه این قانون در سال 2018 برداشته شد.

آیا به‌عنوان توریست می‌توانید در دبی رانندگی کنید؟

به شرط داشتن گواهینامه رانندگی بین‌المللی و داشتن سن بالای 21 سال می‌توانید به‌عنوان راننده  غیر مقیم در دبی رانندگی کنید. همچنین با داشتن کارت اعتباری معتبر بین‌المللی امکان اجاره کردن خودرو در دبی را خواهید داشت. با استفاده از این گواهینامه می‌توانید اقدام به اجاره ماشین در دبی کنید و به‌این‌ترتیب رانندگی را در این شهر تجربه نمایید.

بایدهای قوانین رانندگی در دبی

رانندگی در دبی همانند همه شهرهای جهان دارای قوانینی است که حتی با داشتن گواهینامه رانندگی بین‌المللی هم باید از آن‌ها آگاه باشید؛ زیرا می‌تواند مانع از جریمه شدن یا ایجاد حادثه شود. برخی از بایدهایی که باید در زمان رانندگی در این شهر در نظر داشته باشید؛ از قرار زیر هستند:

 • علائم قوانین رانندگی در دبی را بشناسید

علائم راهنمایی و رانندگی در امارات متحده عربی، مانند هر کشور دیگری در جهان، به رانندگان کمک می‌کنند تا بهتر رانندگی کنند و تا حد ممکن از خطرات احتمالی جلوگیری کنند. علائم راهنمایی و رانندگی به زبان‌های عربی و انگلیسی در جاده‌ها وجود دارند که رانندگان را در محدودیت سرعت، وضعیت جاده‌ها و قوانین مربوط به رانندگی در دبی راهنمایی می‌کنند. به طور کلی دانستن علائم راهنمایی و رانندگی ساده‌ترین راه برای جلوگیری از جریمه شدن خواهد بود.

بایدهای قوانین رانندگی در دبی

 • همیشه فاصله خود را با سایر اتومبیل‌ها حفظ کنید

رعایت فاصله ایمن هنگام رانندگی در دبی ضروری است؛ حداقل به اندازه سه تا پنج ثانیه زمان، فاصله بین اتومبیل خود و خودروی جلویی خود را باید حفظ کنید. این فاصله برحسب ثانیه به این معنا است که یک نشانه روی مسیر روبه‌رو را در نظر می‌گیرید و با گذر اتومبیل از آن نقطه شروع به شمارش می‌کنید. ممکن است رانندگان دیگری را ببینید که این فاصله را رعایت نمی‌کنند؛ اما وسوسه نشوید که شما هم مثل آن‌ها عمل کنید.

 • به باند سرعت و قوانین مربوط به آن توجه کنید

خوب است که در ذهن داشته باشید باند مختص سرعت، سمت چپ‌ترین باند در جاده‌ها و آزادراه‌های دبی است؛ البته هنگام رانندگی در دبی، مشاهده مانورهای ناامن رانندگان غیرمعمول نیست و با وجود جریمه‌های سنگین برای سرعت زیاد در دبی، برخی از رانندگان همچنان مرتکب تخلف می‌شوند. گاهی اوقات شما نیز شرکت‌کننده‌ای ناخواسته در این شرایط می‌شوید.بنابراین، هنگام رانندگی در دبی هوشیار باشید، بااحتیاط رانندگی کنید و از رانندگی تهاجمی خودداری کنید.

 • هنگام بارش باران مراقب باشید

پیگیری شرایط آب و هوایی، به‌ویژه هنگام بارندگی به شما در رانندگی بهتر کمک‌کننده خواهد بود. به‌عنوان اقدامات احتیاطی هنگام رانندگی در باران، با سرعت کم رانندگی ‌کنید و از برف‌پاک‌کن‌های خودرو برای ایجاد امکان دید مناسب بهره ببرید. علاوه بر این به یاد داشته باشید که ممکن است جاده‌ها در پی بارندگی لغزنده شوند؛ بنابراین ترمزها را زودتر از حالت عادی فشار دهید و فاصله بیشتری بین خودروی خود و خودروهای جلویی داشته باشید تا از بروز مشکل جلوگیری کنید.

 • حواستان معطوف جاده باشد

این موضوع، مسئله‌ای بدیهی است؛ اما بر این موضوع که هنگام رانندگی باید دقت کافی داشته باشید، تأکید می‌شود و شاید مهم‌ترین نکته در نحوه رانندگی ایمن در دبی همین مسئله باشد. عدم توجه به انتخاب باندهای متفاوت برای رانندگی می‌تواند کوچک‌ترین حوادث را به تصادفات جاده‌ای مرگبار تبدیل کند. پس حواستان را جمع کنید و مراقب باشید. علاوه بر این از آینه‌های جانبی خود استفاده کنید و جاده را زیر نظر داشته باشید.

بازی با دلفین و شنا در آب در دلفیناریوم دبی
خواندن این مطلب را از دست ندهید

نبایدهای قوانین رانندگی در دبی

نبایدهای قوانین رانندگی در دبی

علاوه بر قوانینی که باید برای رانندگی در این شهر در نظر داشته باشید؛ مواردی هم وجود دارند که انجام دادن آن‌ها در جاده‌ها و خیابان‌های دبی ممنوع است. بنابراین برای داشتن یک رانندگی ایمن و بدون دردسر، باید این موارد را رعایت کنید.

 • در شانه خاکی جاده رانندگی نکنید

روی شانه خاکی جاده رانندگی نکنید و  از دیگران  سبقت نگیرید؛ حتی اگر می‌بینید مردم این کار را می‌کنند، وسوسه نشوید که این کار را انجام دهید. اگر در این شرایط از دیگر اتومبیل‌ها سبقت گرفتید؛ ممکن است 1000 درهم جریمه شوید. اگر لاستیک ماشین شما دچار مشکل شده است یا هر مشکل دیگری در ماشین شما پیش آمده، در قسمت شانه خاکی جاده توقف نکنید. در عوض، پشت مانع ایمنی قرار گرفته و سپس با شماره‌های اضطراری مربوطه در دبی تماس بگیرید.

 • بیش از حد مجاز سرعت نداشته باشید

به‌طورمعمول محدودیت سرعت در بزرگراه‌های دبی بین 100 تا 120 کیلومتر در ساعت و محدودیت سرعت برای بزرگراه‌های دوگانه شهری بین 60 تا 80 کیلومتر در ساعت است. سعی کنید سرعت خود را در این محدوده نگه دارید تا از جریمه شدن جلوگیری کنید. جریمه‌های تخلف در سرعت در دبی از 300 درهم شروع می‌شوند و تا 3000 درهم برای تخلفات مختلف افزایش می‌یابند.

 • از چراغ قرمز عبور نکنید

چراغ قرمز به معنی توقف است و با مشاهده این علامت همه وسایل نقلیه باید متوقف شوند. عبور از چراغ قرمز هنگام رانندگی در دبی یک تخلف جدی محسوب می‌شود. جاده‌های دبی دارای تقاطع‌های متعدد هستند که برخی از آن‌ها با مسیرهای تراموا در شهر تلاقی دارند که در این شرایط بی‌توجهی به چراغ قرمز در تقاطع‌ها می‌تواند منجر به تصادفات مرگبار و یا به خطر انداختن جان افراد زیادی شود. این موضوع یکی از دلایلی است که در دبی مجازات سختی برای عبور از چراغ قرمز در نظر گرفته شده است.

همه چیز درباره قوانین رانندگی در دبی

نکات کلی برای رانندگی ایمن در دبی

به غیر از نکات ذکرشده در بالا، برای تجربه رانندگی ایمن در دبی نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • آرام و صبور باشید، ممکن است در جاده‌ها با رانندگانی روبه‌رو شوید که رانندگی خوبی ندارند، اما حفظ آرامش و اجتناب از رفتارهای عجولانه شما را در امان نگه می‌دارد.
 • نکته حائز اهمیتی که باید به آن توجه کنید، این است که در دبی فحش و ناسزا گفتن به سایر رانندگان دارای مجازات قانونی است و جزء جرائم به‌حساب می‌آید؛ پس از انجام این کار خودداری کنید.
 • از RTA Smart Drive استفاده کنید. این یکی از برنامه‌های RTA دبی است که به‌طور خاص برای راهنمایی بهتر شما در تشخیص مسیرها طراحی شده است.
 • هنگام رانندگی در دبی همیشه کمربند ایمنی خود را ببندید، عدم بستن کمربند موجب جریمه شما به قیمت 400 دلار می‌شود.
 • هرگز بدون گواهینامه رانندگی مورد تایید دبی رانندگی نکنید.
 • هنگام رانندگی در جاده‌های دبی هرگز از تلفن خود استفاده نکنید.

سخن پایانی

درحالی‌که اطلاع داشتن از علائم راهنمایی و رانندگی، شرایط رانندگی در جاده‌ها، جریمه‌ها و قوانین رانندگی در دبی می‌تواند در تجربه رانندگی شما بسیار کمک‌کننده باشد؛ خوب است در نظر داشته باشیم که رانندگی در دبی مانند هر کار دیگری بعد از مدتی کار راحتی خواهد شد. تنها چیزی که نیاز دارید این است که با قوانین رانندگی در دبی آشنا باشید و آن‌ها را رعایت کنید تا دچار مشکل نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *